Často se ptáte

 

Proč jsou nátěrové hmoty tak lehké?

Nátěrové hmoty ABAMAL obsahují vysoké procento mikrosfér, které jsou lehčí než disperze, ve které jsou obaleny. Čím je větší množství mikrosfér, tím jsou lepší reflexně izolační vlastnosti nátěrové hmoty. Tedy proto jeden litr nátěrové hmoty ABAMAL váží kolem půl kilogramu.

Co to jsou mikrosféry?

Mikrosféry jsou duté skleněné nebo keramické kuličky o velikosti několika mikronů. Pro představu 1000 µ (mikronů) = 1 mm. Mikrosféry vytvářejí stabilní dutiny s vakuem, což má za následek nízkou tepelnou vodivost a jsou nehořlavé. Snižují váhu nátěrové hmoty.

Ušetřím náklady na energie?

Pokud aplikujete nátěrové hmoty ABAMAL, dokážete ušetřit i několik desítek procent za účet za energie. Nátěrové hmoty ABAMAL zamezují prostupu (unikům) tepla z objektu přes stavební konstrukce. Nátěrem je povrch stěny na dotek teplý, jak rovnoměrně rozkládá teplo po stěně a brání úniku tepla. Teplo z radiátoru neprostupuje zdivem, ale vrací se od nátěrové hmoty zpět do místnosti.

Lze nátěrové hmoty tónovat?

Ano, nátěrové hmoty ABAMAL lze tónovat vodou ředitelným pigmentem.

Kde lze aplikovat?

Nátěrové hmoty ABAMAL lze aplikovat na jakékoliv minerální omítky, betonové podklady, sádrokarton a jiné.

Jak připravit povrch, kde budu aplikovat nátěrovou hmotu ABAMAL

Podklad nesmí obsahovat uvolňující se prvky, musí být suchý, pevný, bez olejových a mastných skvrn, zbavený prachu, plísní, solí, rzi a starých nesoudržných nátěrů nebo tapet. U nových omítek před aplikací nátěrové hmoty musí být podklad dokonalé vyzrálý. Na čerstvou omítku aplikujeme nejdříve po dokonalém vyschnutí. U nových sádrokartonů je třeba napenetrovat a podmalovat surový sádrokarton, aby nedošlo k „zflekatění“ finálního nátěru. Před aplikací použijte na zpevnění podkladu penetrační nátěr. Nátěrovou hmotu lze aplikovat na původní výmalby, podklad musí být pevný a neodlupovat se.

Proč je nátěrová hmota hustější než běžné nátěrové hmoty?

Nátěrová hmota ABAMAL je hustější a hutnější díky obsahu mikrosfér. Svým způsobem se nejedná o běžný nátěr, ale o funkční nátěrovou hmotu.

Jak rozmíchat nátěrovou hmotu?

Nátěrovou hmotu začněte od shora dolů pomalu rozmíchávat aku vrtačkou s míchadlem a maximálními otáčky 150ot./min, dokud se nedostanete na dno nádoby. Pokud na dně nenarazíte na vodu (disperzi), přidejte množství vody nebo pigmentu dle instrukcí k ředění. Celý obsah kyblíku nátěrové hmoty s vodou nebo pigmentem poté míchejte do doby, než se celý obsah opět rozpustí do podoby „řeckého jogurtu“ bez hrudek.

Jak ředit nátěrovou hmotu?

Ředění nátěrové hmoty probíhá pitnou vodou nebo vodou ředitelným pigmentem.

Balení 18 litrů – přidejte 0,7 litrů čisté vody z kohoutku nebo maximálně 1 litr tónovacího pigmentu.

Balení 5 litrů – přidejte 150 mililitrů čisté vody z kohoutku nebo maximálně 0,2 litru tónovacího pigmentu.

Balení 2,5 litru - přidejte 50 mililitrů čisté vody z kohoutku nebo maximálně 0,1 litru tónovacího pigmentu.

POZOR! Nepřidávejte více jak 5% vody nebo pigmentu z celkového obsahu balení, došlo by k přílišnému rozředění nátěrové hmoty!

Jaká je historie reflexně izolačních nátěrů ve světě?

Vznik myšlenky a prvních testů reflexně izolační hmot se datuje do 50. let minulého stolení. Prvotní zmínky a testy jsou připisovány Moskevskému fyzikálně-technickému institutu. V Americe jsou zmínky uvedeny až od 70./80. let minulého století, kdy tyto nátěrové hmoty začíná aplikovat Americká armáda.

Jak očistit nářadí, kterým byla aplikována nátěrová hmota?

Ihned po aplikaci nátěrové hmoty veškeré náčiní (štětce, válečky, airless zařízení a jiné) důkladně umyjte vodou.

Jsou nátěrové hmoty prodyšné vůči vodním párám?

Nátěrové hmoty ABAMAL jsou svým složením paropropustná. Tedy celý Váš dům „dýchá“ a propouští vodní páry.

Vyřeším tepelný most kolem oken?

Řešíte-li tepelný most kolem oken, doporučujeme nanést více jednotlivých vrstev, a to až do doby, než bude stěna na dotek teplá, aby nedocházelo k obnovení vzdušné kondenzace – srážení vlhkosti na studené stěně díky které vzniká v tomto místě plíseň. Pokud je stěna na dotek výrazně ledová, doporučujeme nanést první vrstvu neředěného ABAMALu na stěnu. V takovém případě pak počítejte, že celková vrstva nátěrové hmoty může dosáhnout více jak jednoho milimetru. Jak bude stěna na dotek teplá, nebude se v tomto místě srážet vzdušná kondenzace a nebude se již tvořit plíseň.

Aplikoval jsem nátěrovou hmotu ABAMAL Proti Plísním a objevila se mi na natřeném povrchu znovu plíseň.

Pokud jste aplikovali výrobky ABAMAL a objevila se na nátěrové hmotě plíseň, nedošlo k aplikaci potřebné vrstvy nátěrové hmoty. Stěna je v tomto místě stále studená, proto dochází k opakovanému výskytu plísní. V případě extrémních tepelných mostů je třeba aplikovat více vrstev nátěrové hmoty ABAMAL, aby byla stěna na omak teplá. Pokud máte možnost, doporučujeme studené stěny prohlédnout termokamerou, takový tepelný most odhalit před aplikací a připravit se na místa, kam aplikovat silnější vrstvu nátěrové hmoty, aby k takovému jevu nedošlo.

Jak odstraním ze stěny plíseň?

Plísně nikdy neodstraňujte za sucha. Při mechanickém odstranění plísní dochází k poletování plísňových sporu, které následně vdechujete. Místo a okolí místa napadeného plísní otřete vlhkým hadrem bez použití jakékoliv chemie! Pokud je omítka nestabilní, tak povrch oškrábejte špachtlí. Při odstraňování plísní doporučujeme použít rukavice a respirátor.  Doporučujeme použít naši Fungicidní penetraci proti plísním. Po vyschnutí můžete aplikovat ABAMAL Proti plísním .

Jak pracují reflexně izolační nátěry?

Nátěrové hmoty ABAMAL pracují na principu pohlcení tepelného záření a zpětném vyzáření. Proto je stěna na dotek po aplikaci teplá. Při zpětném odrazu se výrazně zvedá teplota stavební konstrukce (stěny), čímž dochází k zamezení kondenzace vlhkosti na stěnách, která je hlavní příčinou vzniku plísní.

Lze reflexně izolační nátěr brát jako náhradu klasické izolace?

Běžně používané izolační systémy zpomalují přenos tepla vedením. Tepelnému toku stavíme bariéru z materiálů, jako je například polystyrén či minerální vata. Každá izolace však zabrzdí pouze určité části tepelného toku, když je klasická izolace tepelně nasycena, její účinnost se snižuje a začne „propouštět“ teplo do volné prostoru. Příkladem jsou podkrovní prostory, kdy střecha se v letních měsících ohřeje až na +80 °C a teplo ze střešního pláště projde přes izolaci až do pokoje, kde je následně nesnesitelné vedro. Reflexně izolační nátěr funguje v dokonalé synergii s klasickými izolacemi a vytváří reflexně izolační bariéru, kdy v letních měsících odráží sluneční záření, a tím zamezuje přehřívání objektu. V zimních měsících brání únikům tepla z objektu, čímž šetří energie potřebné na vytápění.

Zvládnu aplikaci sám doma?

Ano, aplikace nátěrové hmoty ABAMAL zvládne aplikovat úplně každý. K dispozici je Aplikační manuál, kde jsou i fotografie postupu.

Co vše budu potřebovat pro aplikaci nátěrových hmot ABAMAL?

- Aku vrtačku nebo míchadlo (max. otáčky 150ot./m)

- Míchadlo na AKU pro rozmíchání

- Váleček FLOK nebo STORCH FineSTAR 15

- Štětec ideálně Spokar akryl (modré štětiny)

- Zakrývací fólii na podlahu a nábytek

- Malířskou mřížku

- Kýbl s vodou pro okamžité omývání nářadí

- Mokrý hadřík nebo utěrku

Mám vysoké náklady na vytápění, snížím je nátěrem ABAMAL?

S nátěrovou hmotou docílíte snížení nákladu na vytápění. Nátěrová hmota ABAMAL svým složením zajištuje zpětný odraz tepla zpět do místnosti. Nedochází tedy k prohřívání stavební konstrukce a tím k únikům tepla z objektu. Nátěrová hmota se aplikuje jako vnitřní interiérový nátěr. Již několik dnů po aplikaci ucítíte v místnosti vyšší teplotu, je to způsobeno tím, že se teplo rovnoměrně rozložilo po stěně a neuniká pryč z objektu.

Stěny v domě jsou na dotek chladné, pomůže mi nátěr ABAMAL?

Nátěrová hmota ABAMAL má primární funkci, aby zvýšila tepelný komfort v obytných místnostech a zároveň byla stěna po aplikaci na dotek teplejší. Po aplikaci a vytvrzení nátěrové hmoty ucítíte, že stěna je na dotek teplá, když se jí dotknete.

Musí se finální vrstva nátěrové hmoty brousit?

Nátěrová hmota se na stěně nijak nebrousí.

Mám vymalováno nátěrem ABAMAL, je možné nátěr po letech přemalovat jiným nátěrem?

Přemalováním nátěru ABAMAL jinou vodou ředitelnou barvou snížíte účinnost reflexně izolačních vlastností nátěrové hmoty.

Kdy je dobré aplikovat nátěrové hmoty ABAMAL?

Nátěrové hmoty aplikujte dle Technického listu a Aplikačního manuálu. Jedná se o vodu ředitelné nátěry, tedy je nelze aplikovat, když je v místnosti méně jak +15 °C. Ideální teplota pro aplikaci je kolem +20 °C a více.

Jaká je spotřeba výrobku ABAMAL?

Dle zkušeností vymalujete z 18 litrového balení ve dvou vrstvách cca 60-100 m² Spotřeba je závislá dle savosti podkladu a množství vrstev. Jestli je aplikováno válečkem nebo airless zařízením. U airless zařízení může být prostřik klidně v rozmezí 20 – 50 % dle trysky, typu zařízení, délky hadic, a jiné.

Lze aplikovat ABAMAL na staré vápenné omítky a nátěry?

Před aplikací je třeba zhodnotit podklad na který budete nanášet interiérový nátěr ABAMAL. Pokud je omítka nesoudržná, odpadá nebo je tam již spousta vrstev je lepší staré nátěry oškrábat, aby při aplikaci nebo vysychání nátěru ABAMAL nedošlo k odloupnutí společně se starým nesoudržným nátěrem. Před aplikací ABAMALu je dobré povrch penetrovat.

Jak pracovat s výrobkem ABAMAL?

Nátěrovou hmotu ABAMAL je možné aplikovat ideálně válečkem VELUR, FLOK nebo STORCH FineSTAR 15. Každý podklad a různé válečky dokáží tvořit různé struktury nátěrové hmoty. Namočte váleček v nátěrové hmotě, oválejte o malířskou mřížku, abyste se zbavili přebytečného množství hmoty na válečku. V případě velkých ploch se snažte provádět aplikaci několika souvislými tahy od středu stěny po strop a podlahu. Rohy vymažte štětcem. Na celý prostor aplikujte nátěrovou hmotu v jedné vrstvě. Poté nechte proschnout minimálně 3 hodiny *. Poté je možné aplikovat další vrstvy a rohy opět vymazat štětcem. Vyschnutí vrstvy je důležité pro dosažení požadovaných tepelně izolačních vlastností. Při nedodržení tohoto postupu dojde ke skvrnám a nerovnoměrnému nanesení na natíraný povrch. Při aplikaci kolem oken doporučujeme přetřít nátěrovou hmotu alespoň pár milimetrů přes rám okna. * Doba schnutí nátěrové hmoty závisí na místních podmínkách, jako je teplota aplikované stěny, okolní teplota, vlhkost, atd.. Údaje platí pro jednu vrstvu nátěrové hmoty (Teplota = 20 °C; relativní vlhkost vzduchu 50%)

Jak poznám, že nátěrová hmota ABAMAL funguje u mě doma?

Při aplikaci v interiéru v domě dojde již druhý den po aplikaci v zimních měsících k pocitovému zvýšení teploty uvnitř objektu a tím snížíte teplotu na hlavicích u radiátorů. V letních měsících v místnostech bude v interiéru udržováno příjemné klima a prostor se nebude přehřívat.

Nebude se tvořit na stěně plíseň?

Interiérové nátěry ABAMAL svým složením rovnoměrně rozkládají teplo po povrchu stěny. Stěny, kde jsou aplikovány nátěrové hmoty jsou na dotek teplejší než stěny, kde nebyl nátěr aplikován. V okamžiku takto rovnoměrného rozložení tepla po stěně nedochází na stěně ke vzniku kondenzace a tím pádem se netvoří na stěně plíseň. Zároveň ale nátěr propouští vodní páry a stěna dýchá.

Jak aplikovat na nové sádrokartonové desky?

Aplikace jakéhokoliv interiérového nátěru na zcela nové sádrokartonové desky, které nebyly nikdy malovány je sama osobě vlastní kategorie a na internetu je spousta odborných článku a diskuzí jak malovat na sádrokartonové desky. Není to tak snadné, jak se může zdát. Při malování na tyto savé povrchy dochází k nejednotnosti nátěru. Jedná se totiž o materiál, kde jsou různě savé podklady. Jádro desky je ze sádry, kartonový papír a tmel, kterým jsou tmeleny spoje a šrouby. A každý takový povrch bude sát nátěr do sebe jinak. A jinak bude vysychat. Je třeba dokonale sjednotit savost podkladu! V případě nedokonalého sjednocení podkladu bude docházet k malé kryvosti nátěrové hmoty, lesklým místům z jiného úhlu a čmouhám. Toto se bohužel stává vždy i při malování jakoukoliv interiérovou barvou na sádrokartonové desky a jiné podobné savé povrchy. Před aplikací nátěrové hmoty ABAMAL doporučujeme aplikovat dva nátěry hloubkovou penetraci. Do druhého nátěru přidejte bílou interiérovou barvu, aby došlo překrytí a sjednocení podkladu. Pokud si nejste zcela jisti, zdali na stěně nejsou lesklá místa a po několika dnech po vyschnutí nedojde k malé kryvosti podkladu, přemalujte stěnu běžnou interiérovou nátěrovou barvou pro sjednocení povrchu. Po dokonalém zaschnutí předchozích vrstev pak teprve aplikujte nátěrovou hmotu ABAMAL.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz